Darultawhid

Gönderen Konu: DİN; KİTAP VE MÎZAN İLE AYAKTA DURUR. DEMİR ONU DESTEKLER!  (Okunma sayısı 1625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmed bin Hanbel

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
بسم الله الرحمن الرحيم

DİN; KİTAP VE MÎZAN İLE AYAKTA DURUR, DEMİR ONU DESTEKLER!

HADÎD SURESİ 25. ÂYETİN TEFSİRİ HAKKINDA…

[ZAMANININ KALEM VE KILIÇ ÜSTÂDI; ÂLİM, ALLÂME, İMAM ŞEYHU’L İSLAM İBN-İ TEYMİYYE (RAHİMEHULLAH) (728h)]

Allah (Subhanehu ve Teâla) şöyle buyurmaktadır:

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ وَرُسُلَهُ
 بِالْغَيْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ ﴿٢٥

“Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın, dinine ve peygamberlerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür.” (57/el-Hadîd: 25)

Şeyhu’l-İslam İbn-i Teymiyye (rah.) dedi ki:
     “Yüce Allah: “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik…” buyurarak Kitabı ve Mizanı indirdiğini, ayrıca adaletin yerine getirilmesi için ve Allah’ın dinine ve Rasullerine yardım edenleri ortaya çıkarması için demiri indirdiği de söz konusu etmektedir. İşte bundan dolayı dinin ayakta durması, hidayete ileten bir kitap, yardım ve destek veren bir kılıç iledir. Hidayet veren ve yardım eden olarak da Rabbin yeter…” (Mecmu’ul Fetâvâ, c.10, s.12-13)

Yine dedi ki:
     “Hak dinde hidayete ileten bir kitap ile yardım ve destek veren kılıcın varlığı kaçınılmazdır. Nitekim yüce Allah: “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik…” (Hadid: 25) buyurmuştur. Çünkü kitap Allah’ın verdiği emirleri ve koyduğu yasakları açıklar. Kılıç ise buna yardımcı olur ve bunu destekler.” (Minhâcu’s Sünne, c.1, s.531-532)

Yine dedi ki:
     “Yüce Allah: “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik…” buyurarak, Peygamberlerin gönderilmesinden, kitapların indirilmesinden maksat insanların Allah’ın hakları ve yarattıklarının hakları hususunda adaleti gereğince yerine getirmeleridir. Daha sonra yüce Allah: “Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın, dinine ve peygamberlerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir.” buyurmaktadır. Buna göre Allah’ın kitabından uzaklaşan kimse demir ile yola getirilir. Bu sebeple dinin ayakta durması Mushaf ve kılıç ile mümkündür. Cabir b. Abdullah (r.anh)’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi veSellem) -mushafı kastederek- bundan yan çizip uzaklaşanı -kılıcı kastederek- bununla vurmamızı emretti.”” (Mecmu’ul Fetâvâ, c.28, s.263-264)

Yine dedi ki:
     “Allah’ın kitabı ile hidayet bulunur, demir de ona yardım eder. Tıpkı yüce Allah’ın: “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır.” buyruğunda bunu ifade etmektedir. Mizan ile mali akitlerde ve kabzedişlerde haklar ayakta durur. Demir ile de kâfirlerle münafıklar üzerindeki hadler yerine getirilir.” (Mecmu’ul Fetâvâ, c.35, s.35-36)

Yine dedi ki:
     “Yüce Allah: “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah'ın, dinine ve peygamberlerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür.” buyurmaktadır. Böylelikle o kitabı indirdiğini, adaleti ve insanların adaleti ayakta tutmaları için adaletin kendisi ile bilineceği şeyi indirdiğini ve demiri de indirdiğini açıklamış olmaktadır. Buna göre kitabın ve mizanın dışına çıkan kimse ile demir ile savaşılır. Çünkü Kitap ve adalet birbirinden ayrılmazlar. Kitap şeriatı beyan edendir. Şeriat adaletin kendisi, adalette şeriatın kendisidir. Adaletle hükmeden bir kimse şeriat ile hükmetmiş olur. Fakat insanların birçoğu kendilerinin söylediklerini şeriatten olmadığı halde şeriate nispet ederler. Hatta bazen bunu ya bilgisizliklerinden dolayı, ya yanışlıkla yahut kasti ve iftira ederek söylerler. Bu ise yapanların cezalandırılmayı hak ettikleri “mübeddel şeriat/değişikliğe uğratılmış şeriat”dir. Kesinlikle bu, Cebrail’in (aleyhisselam) yüce Allah’tan Rasullerin sonuncusuna getirmiş olduğu “münezzel şeriat” değildir. Şüphesiz bu münezzel şeriatın tamamı adalettir. Ona ne bir zulüm vardır ne de bir bilgisizlik... Yüce Allah: “Eğer hükmedersen aralarında adalet ile hükmet. Çünkü Allah adaletli olanları sever.” (Mâide: 42); “Aralarında Allah’ın indirdiği ile hükmet.” (Mâide: 49) buyurmaktadır. Çünkü Allah’ın indirdiği, adaletin kendisi; adalette Allah’ın indirdiğinin kendisidir. Ayrıca yüce Allah: “Muhakkak Allah sizlere emaneti ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adalet ile hükmetmenizi emreder.” (Nisa: 58); “Muhakkak, Biz sana kitabı Allah’ın sana gösterdiği şekilde insanlar arasında hükmetmen için hak olarak indirdik.” (Nisa: 105) buyurmaktadır. Allah’ın kendi kitabında ona gösterdiği ise bizzat adalettir.” (Mecmu’ul Fetâvâ, c.25, s.365-366)

(Ayet hakkındaki tefsirler, Polen Yayınları tarafından neşredilen “el-Câmiu-li Kelâmi’l-İmam İbn-i Teymiyte fi’t-Tefsir” adlı eserden derlenmiştir.)