Darultawhid

Gönderen Konu: MEKKE VE MEDİNE ULEMASI'NIN ŞİRKTEN TEVBE ETMELERİ  (Okunma sayısı 1153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Teymullah

• Özel Üye
  • Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +1/-0
  • تَيْمُ الله اَلسَّلَفِي
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Mekke ve Medine Uleması’nın Şirkten Tevbe Etmeleri

(ed-Duraru’s-Seniyye fi’l-Ecvibeti’n-Necdiyye, 1/314-317)

(Türkçe Baskı, Varakat Yayınları, 1/331-333)

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’adır. Biz Mekke Uleması, yazılarımızı ve mühürlerimizi bu mektubun üzerine koyarak şahitlik ediyoruz ki, Şeyh Muhammed b. Abdulvehhab (rahimehullah)’ın ikame ettiği ve müslümanların imamı Suud b. Abdulaziz’in insanları kendisine davet ettiği bu din, yani kendisinin mektupta belirttiği üzere Allah’ı birlemek ve şirkten kaçınmak; hiçbir şek ve süphe söz konusu olmaksızın hakkın ta kendisidir. Bundan önce Mekke, Medine, Mısır ve Şam gibi beldelerde günümüze kadar görülen ve bu mektupta da bahsedilen türlü türlü şirkler; kişinin kanını ve malını helal hale getiren ve cehennemde sonsuza kadar kalmayı gerektiren küfürdür. Kim bu dine girmez, bu dinin gereğiyle amel etmez, ehlini dost edinmez, düşmanlarına düşmanlık beslemezse; o kimse bizim nezdimizde Allah’a ve ahiret gününe kâfir olan bir kimsedir. Müslümanların imamına, üzerinde bulundukları halden tevbe edinceye ve bu dinin gereklerini yerine getirinceye kadar böyle kimselerle cihad etmesi ve savaşması vaciptir.

Ben buna şahitlik ediyorum. Bunu, Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Mekke Müftüsü Abdulmelik b. Abdulmunim el-Kalei el-Hanefi yazdı. Allah onu affetsin ve bağışlasın.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Şafiîler’in Mekke Müftüsü Muhammed b. Salih b. İbrahim’im. Allah onun tevbesini kabul etsin.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Malikîler’in Mekke-i Müşerrefe Müftüsü Muhammed b. Muhammed Arabî el-Benânî’yim. Allah onu affetsin ve durumunu düzeltsin.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Muhammed b. Ahmed el-Mâlikî’yim. Allah onu affetsin.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Hanbeliler’in Mekke-i Mükerreme’deki Müftüsü Muhammed b. Yahya’yım. Allah onu affetsin. Âmin.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Abdulhafız b. Derviş el-Uceymî’yim. Allah onu affetsin.

Buna ayrıca Zeynu’l Âbidîn, Cemelu’l Leyl’de şahitlik etti. Buna ayrıca Ali b. Muhammed el-Beytî de şahitlik etti.

Ben de buna şahitlik ediyorum. Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Abdurrahman Cemal’im. Allah onu affetsin.

Buna ayrıca Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, Bişr b. Hâşim eş-Şâfiî de şahitlik etti. Allah onu affetsin.

Hamd Âlemlerin Rabbi olan Allah’adır. Ben şahitlik ediyorum ki, Şeyh Muhammed b. Abdulvehhab (rahimehullah)’ın ikame ettiği ve müslümanların imamı Suud b. Abdulaziz’in bizi kendisine davet ettiği bu din, yani Allah’ı birlemek ve şirkten kaçınmak; Allah’ın kendisiyle Râsulü’nü gönderdiği hakkın ta kendisidir. Bundan önce Mekke, Medine, Mısır ve Şam gibi beldelerde görülen ve bu mektupta da bahsedilen türlü türlü şirkler; kişinin kanını ve malını helal hale getiren küfürdür. Kim bu dine girmez, bu dinin gereğiyle amel etmezse; o kimse mektupta geçtiği üzere Allah’a ve ahiret gününe kâfir olan bir kimsedir. Bunu, Şerif Galib b. Müsâid yazmıştır. Allah onu affetsin. Âmin.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla...

Cevap olarak yazılan bu mektuptaki olağanüstü sözlere ve kesin ifadelere, içerisinde bulunan Kitab-ı Mübîn’den ve peygamberlerin seyyidinin sünnetinden çıkarılmış sağlam ve açık delillere şahitlik ediyoruz ve o şekilde inanıyoruz. Biz Medine-i Münevvere Uleması, Allah’ın huzurunda bunu din ediniyoruz ve Allah Teâlâ’dan bizim canımızı bu itikad üzere almasını niyaz ediyoruz.

Diyoruz ki: Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’adır. Şahitlik ediyoruz ki, Şeyh Muhammed b. Abdulvehhab (rahimehullah)’ın ikame ettiği ve müslümanların imamı Suud b. Abdulaziz’in bizi kendisine davet ettiği bu din, yani kendisinin mektupta belirttiği üzere Allah’ı birlemek ve şirkten kaçınmak; hiçbir şek ve süphe söz konusu olmaksızın hakkın ta kendisidir. Bundan önce Mekke, Medine, Mısır ve Şam gibi beldelerde günümüze kadar görülen ve bu mektupta da bahsedilen türlü türlü şirkler; kişinin kanını ve malını helal hale getiren ve cehennemde sonsuza kadar kalmayı gerektiren küfürdür. Kim bu dine girmez, bu dinin gereğiyle amel etmez, İmam’ın mektupta belirttiği gibi itikad etmezse; o kimse Allah’a ve ahiret gününe kâfir olan bir kimsedir. Müslümanların imamına ve bütün müslümanlara vacip olan, cihad farzını yerine getirmeleri, şirk ve inat ehliyle savaşmalarıdır.

Mısır, Şam ve Irak ahalisinden olup da bu mektupta yazanlara muhalefet eden herkes, onların bugün üzerinde bulundukları din üzere olan herkes kâfirdir ve müşriktir.*

..............................

Allah’ın salatı Muhammed’in, O’nun âlinin ve ashabının üzerine olsun.

Ben buna şahitlik ediyorum. Ben Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, .....’lerin Ravza-i Şerîfe’deki Müftüsü ..... b. Hüseyin’im.

Bunu Allah Teâlâ’ya muhtaç kul Muhammed Salih Rıdvan yazmıştır ve buna şahitlik etmiştir.

Bunu ayrıca Muhammed b. İsmaîl de yazmıştır.

Bunu ayrıca Allah Teâlâ’ya muhtaç kul, ..... Hasan da yazmıştır.

Bu isimlerin mühürleri bu bildiride bulunmaktadır.

* Bundan sonra gelen noktalı yerler, aslî nüshada silik olan yerlerdir.