Darultawhid

Gönderen Konu: "İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki, avam halk Kuran okuyacak..." hadisi  (Okunma sayısı 3298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Alıntı
Selaamu Aleykum
BU HADISIN SIHHATINI ACIL BIR SEKILDE YAZARMISINIZ,cunku Albani bu Hadise Zayif-Munker demis diyorlar, ben arastirdim ama bir sey bulamadim,sizlere Rica ediyorum eger bu Hadis etrafinda bir Malumatiniz varsa bizlere Aktarin In sa Allah. Allah razi Olsun.

"İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki, avam halk Kuran okuyacak, ibadete kendini verecek (fakat) bidat ehlinin işleri ile meşgul olacaklar; hissetmedikleri yerden şirke sapacaklar. SÖZ VE İLİMLERİ VASITASIYLA RIZIK ELDE EDECEKLER, DİNİ ALET EDEREK DÜNYALIK EDİNECEKLER. İŞTE BİR GÖZÜ KÖR DECCALİN UYDULARI BUNLARDIR (Zemmul-Kelami ve Ehlihi, Herevi, nr.66.)

(...) bu hadis konusunda bazi telefiler sunu yaziyorlar:"Bu hadisin bir kismi Kenzul-Ummal'da bulunuyor Ve El-Lisaan kisminda bu hadis Munker'dir yaziyormus(nr.29093) ve Albani onun Silsiletul-Ehaadis-Daifeh kitabinda bu hadis Mewdu'u demis(5988} yani uydurma demis.

Albaniya inanmadigimiz icin ve Hadis konusunda ona karsi I'timadimiz olmadigi icin sizlere soruyoruz:"ALBANI NIN BU HADIS HAKKINDA DEDIKLERI DOGRU MU,YANI BU HADIS UYDURMA MI?

Bismillahirrahmanirrahim,

Bahsettiğiniz hadisi Hafız Ebubekir el-İsmaili “Mucem’u Esma'i'ş Şuyuh” adlı eserinde (2/611) şu isnad ve lafızla rivayet etmektedir:

حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ سَهْلِ بْنِ سَعِيدِ بْنِ مِهْرَانَ الْأَهْوَازِيُّ بِعَسْكَرِ مُكْرَمٍ أَبُو عَلِيٍّ بِخَبَرٍ مُنْكَرٍ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ مَنْصُورٍ، حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَهَّابِ بْنُ عَطَاءٍ، حَدَّثَنَا  سُلَيْمَانُ التَّيْمِيُّ، عَنْ أَبِي عُثْمَانَ، عَنِ ابْنِ مَسْعُودٍ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «يَأْتِي عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ يَكُونُ عَامَّتُهُمْ يَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ، وَيَجْتَهِدُونَ فِي الْعِبَادَةِ، يَشْتَغِلُونَ بِأَهْلِ الْبِدَعِ، يُشْرِكُونَ مِنْ حَيْثُ لَا يَعْلَمُونَ، يَأْخُذُونَ عَلَى قِرَاءَتِهِمْ وَعَلَيْهِمُ الْوِزْرُ، يَأْكُلُونَ الدُّنْيَا بِالدِّينِ، هُمْ أَتْبَاعُ الدَّجَّالِ الْأَعْوَرِ» ، قُلْتُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، كَيْفَ ذَاكَ وَعِنْدَهُمُ الْقُرْآنُ؟ قَالَ: «يُحَرِّفُونَ تَفْسِيرَ الْقُرْآنِ عَلَى مَا يُرِيدُونَ كَمَا فَعَلَتِ الْيَهُودُ حَرَّفُوا التَّوْرَاةَ، فَضَرَبَ اللَّهُ قُلُوبَ بَعْضِهِمْ عَلَى بَعْضٍ، وَلَعَنَهُمْ {عَلَى لِسَانِ دَاوُدَ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ذَلِكَ بِمَا عَصَوْا وَكَانُوا يَعْتَدُونَ} »

(Senedini zikrettikten sonra) İbn Mesud (ra)'dan Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: "İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki, avam halk Kuran okuyacak, ibadete kendini verecek (fakat) bidat ehlinin işleri ile meşgul olacaklar; hissetmedikleri yerden şirke sapacaklar. Kuran okumaya karşılık ücret alacaklar ki bu onlar üzerine bir günahtır, din vasıtasıyla dünyalık elde edecekler. Tek gözlü deccalin tabileri işte bunlardır. Ben dedim ki: “Ya Rasulullah, yanlarında Kuran olduğu halde bu nasıl olacak?” O (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Tıpkı Yahudilerin Tevratı tahrif ettikleri gibi Kuranın tefsirini diledikleri şekilde tahrif edecekler, Allah da kalplerini birbirine çarpacak ve “Onlara Davud’un ve Meryem oğlu İsa’nın diliyle lanet edecek, bu onların isyan etmelerinden ve haddi aşmalarındandır” (Maide: 79)

Hafız el-İsmaili hadisin senedini zikrederken altını çizdiğimiz yerde haberin münker olduğunu belirtmektedir.

Kenzul Ummal müellifi de hadisi naklettikten sonra İbn Hacer’in “Lisan’ul Mizan” adlı eserinde bu habere münker dediğini söylemektedir. Elbani ise haberin mana itibari ile doğru olduğunu söyledikten sonra uydurma hadislerin alametini taşıdığı gerekçesiyle hadise “mevzu” hükmünü vermektedir ve bu hükmü de başka bir alime dayandırmamaktadır. Ondan önce hadise mevzu diyen olmuş mudur bilmiyoruz; hadisin münker yani -İbn Hacer'in tarifiyle- zayıf ravinin sika ravilere muhalefet ederek tek başına rivayet ettiği bir hadis olması mutlaka uydurma olduğu anlamına gelmez. Doğrusunu Allah bilir.