Darultawhid

Gönderen Konu: KABİR EHLİNDEN ŞEFAAT DİLEMEK!  (Okunma sayısı 235 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin.abdullah

• Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
KABİR EHLİNDEN ŞEFAAT DİLEMEK!
« : 31.07.2020, 01:38 »
Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun. İlk önce kendimi tanıtayım İn Şee Allah.

Adım: Emin
Kunyem: Abdullah
Yaşım 20.
Azeriyim.
Samimi olmak üzere Allaha yemin eden biriyim. Ben ilim talebesi değilim. Nede munazara yapmak için bu konu hakkında baş vurmadım.
Ben 1 aydan fazla Şefaat konusu hakkında munazaralara yapıyorum. Daha doğrusu benimle munazara yapıyorlar. Ki, sen neden şirk görüyorsun ve ya neden bidat görmüyorsun diye sorular soruyorlar. Ve beni ba'zı kardeşler bidat olduğunu anlattılar. Ve bende kabul etdim. Ama ap-açık deliller olmadı. Yani delil dediğim şu ki, birisi benden bunun delili nerde göster dediğinde, nerden delil getireceğimi bilmiyorum. Benim bu konuda soru sormağımın sebebi şu ki, bana ap-açık delillerin yerlerini sayfasına kadar açıklayasınız. Çünkü bunun için ben kendi kendimde çok azab çekiyorum. Biraz önce söylediğim gibi birisi sorduğunda hangi kitapda, hangi sayfada, kimin nasıl söyledğini söyleyemiyorum. Ve Allah rızası için sizden bunun ap-açık delillerini getirmeğinizi Allahın izni ile istiyorum.
Sözüm bu kadar.
Allah İlminizi bereketli kılsın. Allah hepimizi hidayeti altınDa tutsun. Amin.
Selam hidayete tabi olanların üzerine olsun.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +49/-0
Ynt: KABİR EHLİNDEN ŞEFAAT DİLEMEK!
« Yanıtla #1 : 31.07.2020, 20:05 »
Bismillah. Emin Abdullah isimli üye! Sana ve senin şahsında bütün üyelere son kez şu hususu hatırlatmak istiyorum. Eğer soru sormaktan gayeniz gerçekten Allah rızası ise ve konu hakkındaki doğruya ulaşmaksa soru sormadan önce sizin sorunuza benzer sorulara cevap verilmiş mi, araştırdığınız konuda yazılmış makale mevcut mu sitede bir araştırın. Bunun yolu gayet basittir, siteyi hızlıca taramak veyahut da arama butonuna basarak istediğiniz konuyu arattırmaktır. (http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?action=search) Buna rağmen istediğiniz konuyu bulamadıysanız soru yöneltebilirsiniz. Veyahut da mevcut yazılardan mutmain olmadıysanız, aklınıza takılan neresiyse onu açık bir şekilde sorarsınız. Böyle yapmayıp da siteyi her yeni açan kişi, aklına gelen her şeyi sorarsa, biz de her gelene aynı meseleleri tekrar tekrar izah edersek ömrümüz bununla geçer ve başka hayırlı işlere fırsat bulamayız. Lütfen artık "medeniyet"le biraz tanışalım ve İslam'daki soru cevap adabına uygun bir şekilde hareket edelim!  Sorunuza gelecek olursak; Rasul sav ve diğer kabir ehlinden şefaat talebinin büyük şirk olmadığına delil nedir, minvalinde birşeyler sormuşsunuz. Bizim bugüne kadar öğrendiğimiz ilim bize, bir amelin küfür olmadığını söyleyenden önce küfür olduğunu söyleyenin delil getirmesi gerektiğini telkin etmiştir.  Hadi biz buna dair de delillerimizi getirelim lakin bu amelin mutlak anlamda kayıtsız şartsız küfür olduğunu iddia edenler delil getirmeyecek mi? Her aklına esen bir şeye küfür deyip, altına konuyla alakası olan olmayan bir iki tane ayet hadis yazdığı zaman delil mi getirmiş oluyor? Bence siz önce buna küfür diyenlerden açık muhkem delil isteyin, zaten onu usulünce yaptığınız zaman umum ifadeler dışında hiç bir delil getiremediklerini görecek ve hakkın da hangi tarafta olduğunu anlayacaksınız. Biz, bu husustaki gerekli delil ve nakilleri daha önce tafsilatlı olarak yazdığımız için burada tekrar etmeyeceğiz, ilgili yazılara müracaat edersiniz:

http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=426.0
http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=2274.0

Velhamdulillahi Rabbil alemin...