Darultawhid

Gönderen Konu: SÖYLEYENE VE NAKLEDENE SÖYLEDİĞİ VE NAKLETTİĞİ ŞEYİ NİSBET ETMEK İLMİN EMANETİND  (Okunma sayısı 209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Selefii

• Özel Üye
  • Newbie
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
SÖYLEYENE VE NAKLEDENE SÖYLEDİĞİ VE NAKLETTİĞİ ŞEYİ NİSBET ETMEK İLMİN EMANETİNDENDİR

- Ebu Ubeyd Kasım b. Sallam (h.224)  Rahimehullah şöyle demiştir: “Bir bilgiden faydalandıktan sonra bu malumatı zikredip takdir gördüğünde şöyle demen ilmin şükründendir; ‘Falan kimse açıklayana kadar bu mesele bana kapalı kalmıştı, bilgim yoktu’ işte bu söz ilmin şükrüdür.”

- Abdulgani İbni Said Rahimehullah (h.409) şöyle demiştir: “Bu veciz sözden istifade ettim ve çok güzel gördüm. Ebu Ubeyde’ye ittiba etmek ve onun edebiyle edeplenmek için (bu sözü) sürekli görmek üzere duvara astım.’’ (Suyuti el Muzhir 2/319; Muhammed b. El Kadı İyad, et Ta’rif bil Ka’di İyad s.82-83)

Yine şöyle demiştir: (Yazdığı el Evhamulleti fi Medhali Ebu Abdillah el Hakim en Neysaburi adlı eserinde Hakim Niysaburinin el Medhal iles Sahih kitabındaki 55 hatasına işaret etmişti): “Kitabım Ebu Abdullah el Hakime ulaşınca, bana teşekkürle karşılık verdi ve onu insanlara yazdırdığını söyledi. Ayrıca benim sunduğum bilgileri kabullenerek kitabına kattı ve bunları adımı anarak zikretti.” (Suyuti, Muzhir 2/319)

- Hafız Sehavi Rahimehullah da şöyle demiştir: “Sufyan es-Sevri’den gelen sahih rivayette şu manada bir söz söylediği nakledilmiştir: “Faydalı bir bilgiyi söyleyenine nisbet etmek ilimde doğruluğun göstergesidir. Sükut edip söylememek ise ilimde yalanın ve inkarın (nankörlüğün) göstergesidir.’’ (El Cevahir ved Durer 1/81)

- Celaleddin es Suyuti de şöyle demiştir: “Sözü sahibine nisbet etmek ilmin bereketidir.  Çünkü bu emaneti eda etmek ve hıyanetten kaçınmaktır. Eser yazımın da başkalarının çalışmalarından faydalanmanın başlıca sebeplerinden biri de budur.’’ (Ukuduz-Zeberced ala Musnedi’l İmam Ahmed 1/11)

- İmam Şafiiye nisbet edilen bir sözde İmam Rahimehullah şöyle demiştir: “Erdemli kişi bir anlık muhabbetin dahi hatırını sayandır. Kendisine bir kelimeyle de olsa faydalı olanın emeğini ikrar edendir.”

- İmam Nevevi Rahimehullah’da, Amr İbnu’s Salah’ın ‘Cevamiu’l Kelim’ hadislerini topladığı eserinden bahsederken şöyle demiştir: “Ulema bu nitelikli hadislerin sayısı hakkında farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu tür hadisleri bir araya getirmek amacıyla çaba sarf eden Alimlerden birisi de İbnu’s-Salah diye anılan İmam Hafız Ebu Amr Osman b. Abdurrahman olup, onun yaptığı bu içerikteki çalışmasına ekleyecek herhangi bir şey yoktur.
Bende onun söylediklerini özetleyecek sözünü etmediği bazı hususlara da işaret edeceğim. Zira din nasihattır. İşte bu nasihatlerden birisi de ilginç ve tuhaf görünümünde ki faydalı bazı hususların söyleyenlerine izafe edilmesidir. Kim böyle yaparsa, ilminde ve halinde tebrike şayandır. Ancak böyle yapmaz, başkasından yaptığı nakillerde de aynı şekilde dürüst davranmazsa, onun ilminden yararlanılmadığı gibi onun bu tavrı da takdire şayan olmaz. Dolayısıyla ilim ehli herhangi faydalı bir hususu (fevaidi), onu ifade edene izafe etmeyi her zaman sürdürmüştür. Allah-u Teâlâ’dan bizi buna muvaffak kılmasını taleb ederiz.” (Bustanul A’rifin s:17)