Darultawhid

Gönderen Konu: Tevhidi öğrenmek ve ilim tahsil etmek istiyorum  (Okunma sayısı 713 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sarmal

• Yeni üye
  • *
  • Değerlendirme Puanı: +0/-0
Selamunaleykum.İsmim (...) (...) yaşındayım.Daha önce Ebu Ubeydeye tabiiydim.Münazara videosunu gördüm ve sitenizde yazdığınız reddiyeyi ve diğer meseleleri okudum.Sapık bir yol üzere olduğumu farkettim ve şimdi tevbe etmek istiyorum.Size bazı sorularım olacak;
1-Kullandığım pdf programları,telefon,bilgisayar,elektrik,google vb. küfür sözleşmeleri var ve başkası adına kayıtlı.Tevhidi öğrendikten sonra bunları kullanırsam küfre girer miyim?Küfre girersem nasıl ilim öğreneceğim?
2-Ailemizi tekfir ettiğimizde bize sebebini sorduklarında konuşmalı mıyız?Bu davete girer mi?
3-İnternette bulduğumuz pdfleri okumamızda sakınca var mıdır?Eserin tahrif edilmesi yanlış tercüme vs.Çünkü ben tevhidi yeni öğreniyorum henüz. Yardımcı olursanız çok sevinirm Allah razı olsun.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici
  • Değerlendirme Puanı: +50/-0
Ynt: Tevhidi öğrenmek ve ilim tahsil etmek istiyorum
« Yanıtla #1 : 30.12.2020, 16:07 »
Ve aleykum. Bismillahirrahmanirrahim,

1- Diğer bütün meselelerde olduğu gibi küfür sözleşmeleri meselesini de genellemelerden ve şablonlardan uzak bir şekilde ilmi bir bakış açısıyla fıkhetmek gerekir. Sözkonusu sözleşmelerden bazıları; elektrik, su, telefon hattı vs’de olduğu gibi gerçek şahıslar tarafından onaylanır ve sözleşmenin neticeleri (mahkeme, dava vs) de sözleşmenin altındaki imza kime aitse onu ilgilendirir. O yüzden –imzalayan kişi dışında- sözkonusu sözleşmeye dayalı bir hizmeti kullanan her ferdi o sözleşmenin bağladığını iddia etmek makul değildir. Bilgisayar üzerindeki sözleşmeler ise isim üzerine değil de kullanıcıyı bağlayacak şekilde düzenlenmiştir, zaten çoğu zaman bunlar “Son kullanıcı sözleşmesi” gibi isimlerle karşımıza çıkar. İnternet üzerindeki sözleşmeler de ip numarasını bağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bundan dolayı bu sanal sözleşmeler velev ki başkası tarafından onaylanmış da olsa sözkonusu programı ve hizmeti kullanan herkesi bağlar. Dolayısıyla bunlar önceden açılmış veya müşrik birisi tarafından onaylanmış olsa dahi kullanıcıyı bağladığı için bunları kullanmaya devam etmek küfrü tasdik manasına gelir yani küfür olur. Açık kaynak kodlu gibi sözleşmesinde problem olmayan programları veya crack vb yöntemlerle elde edilen lisanslı programları kullanabilirsiniz. Çünkü lisanslı yani ücretli olan programlarda sözleşme, lisansı satın alan veya lisanslı ürünü kullananlara yönelik olarak düzenlenmiştir. Dolayısıyla lisanslı ürünleri crack vs ile kullandığınızda bir nevi kaçak kullanım olduğu için sözleşmeye muhatap olmuyorsunuz. “Küfre girersem nasıl ilim öğreneceğim?” demişsiniz, neticede ilim öğrenmek için küfre girilmez! Veya başka bir tabirle kişi küfürden kurtulup ebedi saadeti elde etmek için başka bir küfre giremez. Umarım sorduğunuz şeyin vahametini idrak edersiniz. İlim öğrenmek için bir çok yol ve araç vardır. Hatta internet, telefon vs günümüzde en büyük ilim araçları zannedilse de tam tersi bunlarla ilim öğrenilmez. Yani ilim öğrenmenin yolu aklına takılan kelimeyi google’a ya da youtube’ye yazıp karşısına çıkan ilk pdfyi ya da videoyu tıklamak değildir. Günümüzde insanların birçoğu bu metodu uyguladıkları için kafaları karman çorman bir vaziyette yaşamakta ve asla kayda değer bir ilim öğrenememektedirler. İlim, hakkı bilip amel etmeye yarayan bir nurdur. İnsanda hakla batılı ayırd edecek bir furkan meydana getirmediği sürece o ilim değil, maalesef günümüzdeki bir çok kimsenin halinde olduğu gibi bilgi çöplüğüdür. İlim öğrenmenin yolu; ümmetin yaptığı yolu takip etmektir. O yol ise kolaydan zora, önem sırasına göre basamak basamak ilerleyerek ilim tahsil etmektir. Akide başta olmak üzere bütün ilimlere önce kısa risaleler okunarak başlanır, sonra aşama aşama uzun metinlere doğru gidilir. Mesela bizim hazırlamış olduğumuz “Tevhid Risaleleri Külliyatı” isimli çalışma var, oradan başlayabilirsiniz. Tabi, bütün bunlar aslında bir davetçinin ve hocanın eşliğinde yapılması gereken çalışmalardır ama böyle bir imkanın olmadığı yerlerde de hiç değilse ferdi okumalarla bu ilim yoluna girmek gerekir. Bu hususta şu adreste verilen tavsiyelere kulak vermenizi öneririz. http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=69.0

2- Davet, rasgele değil de bilinçli ve planlı bir şekilde yapılması gereken bir iştir. Maalesef günümüzde davet adı altında yapılan şeyler daha çok “spontane” dedikleri kendiliğinden gelişen plansız birtakım konuşmalar ve polemikler şeklinde gelişmektedir. “Ben sizi tekfir ediyorum” “Neden” “Oy kullanıyorsunuz, şunu yapıyorsunuz, bunu yapıyorsunuz” Bu tarz bir polemiğin ne dini ne dünyevi açıdan bir fayda getireceğini düşünmüyoruz. Tevhidi öğrenen fertlerin bir çoğu maalesef bu türden tuzaklara düşmektedir ve işin esasına dokunmayan yan meselelerdeki polemiklerle hem davayı yanlış tanıtmakta hem de kendi maslahatlarını tehlikeye atmaktadırlar. İnsanlar daha ziyade “neden bize kafir diyorsun” “neden camiye gitmiyorsun” “neden şunu yapmıyorsun veya yapıyorsun” tarzında zahirde gördükleri şekli unsurlara duydukları tepkiden hareketle sorular sorarlar. Tevhide kendisini nisbet eden kişiler de bunlara cevap verme adına aslında çok önemli olmayan birtakım meselelere girerler ve de zaman ve itibar kaybına uğrarlar. Bütün bunların yerine kişi yapabiliyorsa konuyu kendisi açması ve mevzuyu karşı tarafın değil de kendi kontrolü altında tutması gerekir. Anlatacağı şeyler de oy, askerlik, cehalet vs güncel mevzulardan ziyade bizzat tevhidin asılları olmalıdır. Karşısındaki kişiye kendi fikrini delilsiz mesnetsiz dayatmaktan ziyade ona dinden yüz çevirdiğini, inandığını iddia ettiği Alemlerin Rabbini aslında tanımadığını uygun bir şekilde hissetirmeye çalışmalıdır. Şüphesiz bütün bunlar da belli bir ilim gerektirdiği gibi, davet metodu konusunda da bilgi ve tecrübe sahibi olmayı gerektirmektedir. O yüzden sizin şahsınızda, sizin durumunuzda olan herkese tavsiyemiz, davete kalkışmadan önce tevhidi sahih kaynaklardan öğrenmeleri yönünde olacaktır. Ondan sonra da ancak bildiği oranda dışarı yansıtmaya başlar. Şüphe yok ki bütün bunlar da bir önceki maddede olduğu gibi yine ehil bir davetçinin terbiyesinden geçerek olacak şeylerdir.

3- Bu sorunuzun cevabı aslında birinci maddede verilmişti. Orada verilen tavsiyelere riayet ederek bu maddede sorduğunuz şeyin cevabını da bulabilirsiniz. Elbette ki internette bulunan her pdf, her yazı rasgele okunmaz. Tercümelerde kasıtlı ya da kasıtsız hatalar olabilir veyahut da ayet, hadis veya selefe ait sözleri nakleden kişi bunları alakasız yerlerde delil olarak kullanabilir vs. Tabi bu tarz tehlikeler var diye kişi ümitsizliğe düşmemelidir. “İlmin üzerinde nur vardır.” Fıtratı bozulmamış bir kimse hak olan ve olmayan sözleri üzerindeki nurdan, kalpte oluşturduğu ferahlıktan veya zulümattan, insanın kalbinde meydana getirdiği kasvetten dahi ayırd edebilir. Allah en doğrusunu bilendir.
İnşaallah sorularınıza cevap verebilmişizdir. Başka da sorularınız varsa sorabilirsiniz. Rabbimiz sizlere hakkı olduğu şekilde göstersin ve tevbenizi kolaylaştırsın amin. Velhamdu lillahi Rabbil alemin.
Kendisi de bir kral olan Halife Memun Nadr bin Şumeyl (ra)'a şöyle demiştir:
يَا أَبَا الْحَسَنِ الْإِرْجَاءُ دِينُ الْمُلُوكِ
"Ey Ebu'l Hasen! İrca (Mürcielik) kralların dinidir!" (ed-Dulabi, el-Esma ve'l Kuna, no: 832; ayrıca Lalekai, es-Sunne, no: 2818)

Çevrimdışı sarmal

• Yeni üye
  • *
Bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
« Yanıtla #2 : 30.12.2020, 22:20 »
Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.Bilgi edinmek için  tarayıcı ve youtube benzeri sitelere işim düşüyor.Bu konuda onerdiğiniz işletim sistemleri,siteler var mıdır?Müslümanlar yararlanması için bunları paylmanızda bir sakınca var mıdır?Bir de bazı siteler kullanıcı sözleşmelerini göstermiyor.Sözleşmeyi görmeden siteye girmenin hükmü nedir yardımcı olursanız sevinirim.Allah razı olsun.

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici
« Yanıtla #3 : 31.12.2020, 01:34 »
Bismillahirrahmanirrahim. Küfür sözleşmesi ihtiva etmeyen program ve uygulamalar için “telegram” uygulaması üzerinden faaliyet gösteren https://t.me/gunceluygulamalar adresini ziyaret edebilirsiniz. Bir sitede kullanıcı sözleşmesi varsa muhakkak gösterilir. Sitede kullanıcı sözleşmesi hiç bir yerde bulunmuyorsa, başka bir yere atıf da yapılmıyorsa zaten sözleşme olmadığı manasına gelir. Bu sözleşmeler her sitede bulunmuyor, lakin yine de bir siteye girmeden önce sözleşme olup olmadığını veya varsa muhtevasında caiz olmayan unsur olup olmadığını kontrol etmek gerekir, aksi takdirde bilmeden de olsa caiz olmayan durumlara düşülebilir vesselam.
"Ey Ebu'l Hasen! İrca (Mürcielik) kralların dinidir!" (ed-Dulabi, el-Esma ve'l Kuna, no: 832; ayrıca Lalekai, es-Sunne, no: 2818)

Çevrimdışı sarmal

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 31.12.2020, 14:23 »
Bilgisayar için var mı?

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici
« Yanıtla #5 : 31.12.2020, 20:50 »
Bismillah. Bahsettiğimiz kanal genelde androidle alakalı uygulamaları ihtiva etse de dikkatli incelerseniz bilgisayarda kullanılabilecek programlar da mevcuttur. Kanal içi arama yaparsanız istediğiniz türden programlara ulaşma imkanınız olur inşaallah.

Çevrimdışı sarmalstk

• Yeni üye
  • *
Dini öğrenmek için zor durumda olan kimse
« Yanıtla #6 : 30.01.2021, 14:50 »
Merhaba ben sarmal.Daha önce size bilgilerimi yazmıştım,şu an bilgisayarımı kullanamıyorum.Sorum şu:
 tevhidi öğrenmek akidemi küfürden ve şirkten temizlemek istiyorum.Daha önce İslamı bildiğimi sandığımdan ailemle okul konusunda sertçe tartıştık.Beni bir hafta evden çıkardılar.Kendileri  üni okuyup düzgün(!) bir meslek sahibi olmamı istiyorlar.Daha önce beraatimi ilan ettiğim halde kitaplarımı alarak beni buna zorladılar.Gerek doğa olaylarının tabiata verilmesi gerek bulunulan ortam dolayısıyla bu yaşami seçmek sakıncalı geliyor.Helal kazançla geçinip müşriklerden beri olmak için bu durumda ne yapılması gerekir?Zira sokaktan geçerken bile binbir türlü insanın Allahın diniyle resmen alay ettiğine şahit olunuyor.Müşriklerden beri olmak için başka bir müşriğin emrinde köle gibi çalışmak da tezat bir durum.Bu durumda ne tavsiye edersiniz?

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici
« Yanıtla #7 : 30.01.2021, 17:14 »
Bismillah. Tevhide yönelen bir fert her hususta Allaha tevekkül etmelidir. Allahu Teala Talak Suresinde "Her kim Allah'a tevekkül ederse Allah onu ummadığı yerden rızıklandırır" buyurmaktadır. Üniversitelerin İslam açısından durumu zaten malumdur. Dediğiniz gibi kafirlere ait işyerlerinin de durumu malumdur. Lakin bu, çözümsüzlük manasına gelmez. Etrafınıza bakın, iyice araştırın okul okumayan, herhangi bir resmi işyerinde de çalışmayan lakin buna rağmen rızkını kazanan müslüman veya kafir bir çok kişi görebilirsiniz. Yeter ki siz çözüm arayın, Allah Subhanehu size o çözümü sunacaktır. Ama böyle yapmayıp da şeytanın vesveselerine kapılanlar yahut da kibir ve gurura gark olup da rızık kapılarından bir kısmını beğenmeyenler tağutun sunduğu alternatiflerden birisine tabi olup ya küfür sisteminin içinde kariyer basamaklarına tırmanacaklar yahut da yine şirk kanunları çerçevesindeki resmi ticaret çarkları içerisinde öğütüleceklerdir. Zamanında aynı vesveselere kapılıp da birtakım hatalara düşmüş kimseler olarak başkalarının da aynı hatalara düşmemesi için bu uyarıları yapmak istedik. Rabbm kendi yolunda yürüyenlerin yardımcısı olsun amin.

Çevrimdışı sarmalstk

• Yeni üye
  • *
Dini yaşamak için zor durumda olan kimse
« Yanıtla #8 : 30.01.2021, 22:16 »
S.a. Daha once burda konu açmıştım ama silinmiş.Ben sarmal bilgilerini size yazdim (...)
1-Universite okumanin hukmu nedir?Kişinin ailesi buna zorluyorsa ve gidecek başka yeri yoksa napmalıdır?
2-Anne-babaya düşmanlığın sıradan kafirlerle farkı var mıdır?
3-Olmeyi arzulayan ve yalniz basina zalimlere saldiran musluman olunce sehit sayilir mi?

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici
Ynt: Dini yaşamak için zor durumda olan kimse
« Yanıtla #9 : 31.01.2021, 01:11 »
Bismillah. Dün yazmış olduğunuz soru cevaplandı ve daha önce açtığınız konuyla birleştirildi. Lakin sanırım siz sıkıntılarınızdan dolayı kendi sorunlarınıza odaklandığınızdan olsa gerek kendi sorunuz haricinde sitenin diğer yerlerini görmemiş olabilirsiniz. Sorduğunuz soru ve cevabı şu adrestedir: http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=2476.msg7496#msg7496 Bu sorduğunuz sorular aslında kısmen orada da cevaplandı sayılır ama ben yine de ilave bazı hususlara değinmek istiyorum. Şimdi üniversiteyle alakalı daha önce bazı açıklamalar yapılmıştı oraya müracaat edebilirsiniz: http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=562.msg3307#msg3307 Orada da izah edildiği gibi bu gibi yerler küfre veya en azından harama düşmeden devam edilemeyecek olan kurumlardır. Dolayısıyla aile istiyor gibi gerekçelerle yapılamaz. Diğer küfür ve haramlar dayatıldığında nasıl bir tavır alınması gerekiyorsa burada da alınacak tavır budur. Allahu Teala şöyle buyurmaktadır:

وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ  وَإِنْ جَاهَدَاكَ عَلَى أَنْ تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

"Biz insana, ana ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Annesi onu, güçsüzlükten güçsüzlüğe uğrayarak karnında taşımıştı. Çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bana ve ana babana şükret diye de tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş Bana'dır. Ana baba, seni, körü körüne Bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme; dünya işlerinde onlarla güzel geçin; Bana yönelen kimsenin yoluna uy; sonunda dönüşünüz Bana'dır. O zaman, yaptıklarınızı size bildiririm." (Lokman 31/14-15)

İşte insanı şirke ve harama davet eden anne babaya yapılacak tavır budur. Bu hususta ne ifrata ne tefrite kaçılmamalıdır. Yani ne onları kırmamak için onların caiz olmayan isteklerine boyun eğilmeli, ne de münkere karşı çıkacağım diye anne babayla sürtüşmeye ve onların haklarını ihlal etmeye yol açacak davranışların içine girilmemelidir. Bilakis, bu istekleri yerine getirmenin caiz olmadığı, anlayacakları dilden uygun bir usulle izah edilmelidir. Kafir anne babanın ve diğer kafirlerin düşman olması, öncelikle itikadi yöndendir yani onlarla müslümanlar arasında bir din kardeşliği ve buna dayalı bir dostluk, velayet olmaması anlamındadır. Yoksa buradan nasıl olsa kafirler diyerek anne baba hukukunun zayi edilmesi gibi bir netice ortaya çıkmaz. "Olmeyi arzulayan ve yalniz basina zalimlere saldiran musluman olunce sehit sayilir mi?" Bunlar açık konuşmak gerekirse şeytanın vesveselerinden kaynaklanan bunalım sorularıdır. Günümüzde intiharın haram olduğunu bilen bunalımdaki bir çok kişi, toplumda kınanmayacak ve kendi vicdanlarını da tatmin edecek şekilde bu bunalım düşüncelerini yerine getirip adını şehitlik koyarlar. İslamı bilmeyen bir çok kişi de bu tarz kişilerin cesaretine ve başkalarının cüret edemediği işleri kolayca yapmalarına aldanarak bunlara hayranlık duyarlar. Halbuki aslında bu kişilerin yaptığı tehlikeli işlerin birçoğu, hakikatte intihar amaçlı şeylerdir, lakin onlar bunun adını cihad ve şehitlik koyarlar. Buna günümüz literatüründe "gizli intihar" adı verilmektedir. Böyle kimseler müslüman bile olsalar, bundan dolayı sevap kazanmak bir yana günah kazanırlar. Ameller niyetlere göre olduğu için, intihar amaçlı hareket eden bir kişinin ameli de zahirde cihad gibi görünse de aslında intihardır. Bir de bu yaptıkları dengesiz hareketlerden dolayı İslamın ve müslümanların maslahatları tehlikeye girerse bu günahın büyüklüğü de artabilir. Günümüzde cihad adı altında bunalım takılan tiplerin eylemlerinin birçoğu böyledir. O yüzden siz bu tür mevzuları bir kenara bırakıp yaratılış gayeniz olan tevhidi öğrenip amel etmeye bakın. Yaşanan sıkıntılar hususunda da Allaha tevekkül edin, Allahu Teala kendi yolunda ihlasla yürüyenlere yardımcı olacaktır. Özel sorularınız olursa bize iletişim adresimizden de yazabilirsiniz. http://darultawhid.com/tr/forum/index.php?topic=35.0

Çevrimiçi Tevhid Ehli

• Administrator
  • Yönetici