Darultawhid

Gönderen Konu: KÜFÜR DİYARINDA MÜSLÜMAN BİR BAYANIN ÇALIŞMASININ HÜKMÜ NEDİR?  (Okunma sayısı 3450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbn Teymiyye

• Administrator
  • Hero Member
  • Değerlendirme Puanı: +12/-0
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Müslüman kadının çalışması asli (yani çalışması ancak başka illetlerden dolayı caiz olmaz anlamında) itibari ile caizdir. Kitap ve Sünnet’te kadının çalışmasını yasaklayacak herhangi bir delil bilmiyoruz.

“Kazanç yolu aramak müslüman olan her erkek ve kadın için farzdır.” (Taberânî, Mu’cemu’l-Evsat, 9/277-278)

Bu genel hükme rağmen Kur’an ve Sünnet’te kadına tavsiye edilen şey evinde oturmasıdır. Bazı sahabe kadınların (Allah onlardan razı olsun) çalıştıklarını biliyoruz. Örneğin;Güzel koku satan Esma bint Muharribe, Ayakkabı dikip Allah yolunda tasadduk eden Zeyneb bint Çahş, Ticaretle uğraşan Kayle el-Enmariyye vs. Bu örnekleri vermemizin sebebi kadının çalışmasının asli itibari ile caiz olduğunu belirtmek içindir. Medine islam devletinde çalışan Müslüman kadınların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu tarz nakilleri kendimize delil alırken o günün şartları ile günümüz şartları arasında ki farkları göz önünde bulundurmamız ve ayrıca nakilleri anlamada müftümüze danışmamız gerekir. Küfür diyarında Müslüman erkek ve kadınların din, mal, can, nesil emniyeti yoktur. Dolayısı ile çalışmak zorunda kalan müslüman bir bayan, çalışacağı ortamın ve yapacağı işin fıkhını önceden bilmesi kendisi üzerine vaciptir.

”Bilmediğin şeyin ardına düşme”(isra:36)

”(Nuh) dedi ki”Rabbim bilmediğim bir şeyi senden istemekten sana sığınırım”(Hud:47)

Çalışmakla alakalı yasaklayıcı genel bir hüküm olmasa bile Müslüman bayanlar hakkında Kur’an ve Sünnet’te geçen diğer hükümler onun çalışma şartlarını sınırlamaktadır. Dolayısı ile Müslüman bir bayan bu şartlara uymadığı taktir de çalışması da haram olur.

Kadının çalışmasının şartları:

1-Kadının çalıştığı ortamda açılıp saçılması haramdır. Kadının dar giyinmesi, Şeffaf giyinmesi, Alımlı elbiseler giyinmesi, El ve yüzünü açması, Salınarak yürümesi vs açılıp saçılma kapsamına dahildir.

2-Kadının erkekler arasına karışması(İhtilat), onlarla hemhal olması ve yabancı erkeklerle yalnız bir arada kalması ve yüzünü onlara göstermesi haramdır.

3-Kadının kocasından izinsiz evinden dışarı çıkması ve ondan izin almadan çalışması caiz değildir. Kocaya itaat ibadet ona isyan günahtır.

4-Müslüman kadın çalıştığı ortamda kafir kadınlara karşı tesettürlü olması ve ayrıca fasık ve facir kadınların arasına karışmaması gerekir. Bu tarz kişilerin arasına karışmak kişinin dünyasını ve dinini bozan çok ciddi fitne ve fesad sebebidir.

5- Müslüman kadının çalıştığı iş yada sattığı mal helal olması gerekir.

6-Müslüman kadın çalıştığı ortamda oluşma ihtimali yüksek olan küfür meclisleri ile sık karşılaşır. Buna çok dikkat etmesi gerekir aksi takdirde küfre girer. Kadın kadına bile olsa kafir kadınlar genellikle küfür olan sözler söylerler. Bu konuda küfre rızanın ne olduğunu ve kişinin küfür meclislerinde küfürden nasıl kurtulacağını bilmesi gerekir. Müslüman bir bayan tarafından küfre rızaya dair ilim bilinmesi zorunlu olan bir ilimdir bunu bilmeyen Müslüman olamaz. Bu konuda nisa;140. ayetin tefsirlerine bakılsın.

7-Çalıştığı iş sözleşmeli ise sözleşme şartlarında küfür yada haram içerikli bir şey olmaması gerekir.

Sonuç olarak; Yukarda zikretmiş olduğumuz şartları yerine getirmeyen Müslüman bayanın çalışması caiz değildir. Çalışmak zorunda kalan Müslüman bir bayan ancak kendi evi yada kendisine ait dışarıya kapalı özel iş yerinde uygun şartları oluşturduğu taktirde çalışabilir. Market,pazar gibi yerlerde çalışması caiz değildir.

Bizim şahsi kanaatimize göre günümüzde Müslüman bir bayanın çalışması yukarda ki şartları sağlayamayacağı için caiz değildir. Müslüman kadınlara evlerinde oturmalarını ve iş haricinde bile olsa evlerinden çıkmamalarını tavsiye ederiz. Müslüman erkekler bayan kardeşlerimizin dışarıda çalışmasına asla müsade etmemeli ve onları başkalarına muhtaç durumdan kurtarmaları ve açık münkerlerine rıza göstermemeleri gerekir. İslamın emirlerine sıkı sıkıya bağlı ve İslam cemaatini oluşturmuş ve kardeşlik şuuru olan yapılarda bu gibi şeyler söz konusu dahi edilemez. Günümüzde biz çok iyi biliyoruz ki Müslüman erkekler bile kendilerine ait çalışma şartlarını sağlamakta zorluklar çektikleri halde nasıl olurda Müslüman bayanlar uygun ortam bulup çalışabilsinler. Hatta Müslüman olduğunu iddia eden kadın, erkek çoğu kişi günümüzde İslam’ın en açık hükümlerini ihlal ederek çalışmaktadır. İslam’ın en açık hükümlerini rızık endişesi ile hiçe sayan bu kişiler hidayeti nasıl elde edecekler ki?

Müslüman erkek ve kadınlara Allah’tan korkmalarını ve takvalı olmalarını emrediyoruz. Allah’ın sınırlarına uyanlara Allah mutlaka bir çıkış yolu nasip eder.

İmam Kurtubi, el-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an'da Ahzab süresi 33. ayetin tefsirinde şunları naklediyor; es-Sa'lebî ve başkalarının naklettiklerine göre Âişe (r.anha) bu âyet-i ke­rîmeyi okudu mu, başörtüsünü ıslatıncaya kadar ağlarmış. Yine onun nak­lettiğine göre Şevde (r.anha)'ya: Niye senin diğer kızkardeşlerinin yaptığı gi­bi haccetmiyor, umreye gitmiyorsun? diye sorulunca, şöyle demiş: Ben hem haccettim, hem de umre yaptım. Allah da bana evimde kalmamı emretti.

Bunu rivayet eden dedi ki: Allah'a yemin ederim, odasının kapısından ce­nazesi çıkartılıncaya kadar çıkmadı. Allah ondan razı olsun.

İbnu'l-Arabî dedi ki:
Ben yaklaşık bin kasabaya girip çıktım. İbrahim el-Halil (sallallahu aleyhi ve sellem)'ın ateşe atıldığı yer olan Nablus hanımlarından daha iffetli, namus­larını daha çok koruyan kadınlar görmedim. Orada ikamet ettiğim süre içe­risinde cuma günü müstesna, gündüzün yolda tek bir kadın görmedim. Cu­ma günü namaza çıkarlar ve mescidi doldururlardı. Namaz bitti mi hemen ev­lerine geri dönerlerdi, bir dahaki cumaya kadar onlardan birisine gözüm iliş-mezdi. Ben Mescid-i Aksa'da öyle iffetli kadınlar gördüm ki, Mescid'in için­de şehit düştükleri vakte kadar itikâf ettikleri yerlerden dışarı çıkmamışlardır.

" Allah'tan korkun; şüphesiz Allah, her şeye şahittir.
"(AHZÂB suresi 55. ayet)

Elhamdulillahirabbilalemin.

“Düşmanlarım bana ne yapabilir? Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir." Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)